KVĚTY |
Durman neboli brugmansie jiný název je andělská trumpeta se rozumí rostlina stromového typu
dorůstající obřích rozměrů. V našich podmínkách musí přezimovat v bezmrazém prostoru při teplotě mezi pěti až deseti stupni. Její květy pak směřují svisle dolů. Jsou to rostliny s velkými listy, s variabilitou ve tvarech a také povrchu. Listy bývají oválné, zoubkované, špičaté nebo jen uzoučké proužky, mohou být i krásně barevně odlišené do různých odstínů mezi tmavě zelenou, žlutou, světle zelenou či bílou kombinovanou...o což se postarali převážně nadšenci, křížící tyto rostliny. V jejich sbírkách a rovněž na zahradách hlavně zahraničních pěstitelů můžete najít jednoduché květy. Nejsou výjimkou varianty plnokvětých nebo stupňovitých druhů, tvary květů od uzoučkých až po obří nafouknuté kalichy. Najdeme mezi nimi i malinkaté trpasličí a opravdové unikáty
Nádherné květy durmanů svou velikostí už téměř žádné jiné květiny nepřekonají. Mají obrovsky rozmanitou škálu tvarových a barevných variací
Přes léto – od konce května se pěstuje buď v okrasné nádobě venku na terase, nebo je možné jej v drátěném koši zapustit ven do záhonu. V létě vyžaduje hojnou zálivku a hnojení alespoň jednou týdně plným hnojivem. Nesmí ale stát ve vodě. Od poloviny října rostliny přemístíme nejlépe do nemrznoucího sklepa s teplotou od 5 do 12°C. Místo nemusí být světlé. Zmírníme zálivku na minimum, jen aby kořenový bal zcela nevyschl.
Protože se jedná o poměrně objemnou rostlinu, je většinou třeba výhony zkrátit. Musíme postupovat velice opatrně – koruna má dvě části – vnitřní růstovou a vnější kvetoucí. Nikdy neseřezáváme růstovou zónu, durman by nasadil na květ až za delší dobu. Kvetoucí výhony poznáme podle tvaru listů, jsou nesouměrné a odlišně zbarvené. Na jaře už zkrátíme jen slabé, vytáhlé výhony, mírně zvýšíme zálivku, durman přesadíme do čerstvé zeminy bohaté na živiny a po posledních mrazících jej vyneseme ven do zahrady.
Poznámka:
Toto je fotografie z roku 2012 a bohužel Andílci mi nepřežily stěhování. Naštěstí mám z jedné doma aspoň malý, který se chytil a snad poroste do podobné mohutnosti. Mám zkušenost, že po čase listy třeba žloutnou a opadávají. Kořenový bal potřebuje víc prostoru, proto jsem vždy kořeny trochu očistila, mírně zredukovala (někdy i víc) a přesadila do většího květináče. A hojně zalévat odstátou vodou nebo dešťovou a hnojit. A oni se zas rozjely o 106. Ale také je k tomu potřeba chlapa, protože na podzim i po ostříhání jsem květináče téměř neunesla...Také jsem přemýšlela, dát je na sezónu volně do půdy a na podzim vytáhnout a zazimovat.
No a potom také ..... povídat si s nimi (Iveta)
*-*Jedná se o planě rostoucí prudce jedovatou rostlinu. Vyskytuje se na hnojištích, náspech, ve výživných půdách bohatých na dusík. Ve středověku býval označován za bylinu lásky, bylinu travičskou a čarodějnou. V současné době je zneužíván toxikomany. Ve farmacii se listy používají k výrobě léků proti astmatu.